Loading...
Haber Galerisi
KUDAKA’dan Atatürk Üniversitesi’ne İşbirliği-Güç Birliği Ziyareti 15 Aralık 2020 | 13:22

KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, Erzurum Yatırım Destek Ofisi uzmanlarıyla birlikte Atatürk Üniversitesi bünyesindeki Gıda ve Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni ziyaret etti.

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Keskin’in eşlik ettiği ziyarette, Gıda Mühendisliği Merkez Laboratuvarları, Hastalıktan Ari İşletme, Arıcılık Birimi, Süt Ürünleri Üretim Tesisi ve Unlu Mamuller Üretim tesislerinde incelemelerde bulunuldu.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Önder Çalmaşur, Atatürk Üniversitesi Gıda ve Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Okan Demir ve Birim Sorumlusu akademisyenlerin de katıldığı ziyaret kapsamında; nitelikli embriyo transferleri ve damızlık hayvan uygulamaları ile Erzurum’daki büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık verimini arttırıcı projeler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, Erzurum’da üretilen ve marka değeri yüksek olan ürünlerin standardizasyonu ve korunması bağlamında gerçekleştirilecek analiz işlemleri odaklı projeler ile özellikle bölgeye uygun ırk hayvanlarından oluşan hastalıktan ari işletmelerin yaygınlaştırılması başta olmak üzere tarım-hayvancılık sektöründe ve gıda üretimi alanında oluşturulabilecek iyi uygulama örneklerine yönelik projeler konusu müzakere edildi.

Birçok önemli konunun karşılıklı değerlendirildiği tecrübe paylaşımı ziyaretinde, ildeki başat üretim sektörlerinde lokomotif görevi üstlenebilecek sürdürülebilir uygulama modellerinin oluşturulması amacıyla KUDAKA ve Atatürk Üniversitesi arasındaki işbirliğinin daha güçlü bir şekilde ve daha somut araçlarla sürdürülmesi konusunda mutabakat sağlandı.