Loading...
Haber Galerisi
Ergan Dağı Kayak Merkezine 10 Milyon TL Turizm Yatırımı 14 Eylül 2021 | 14:08

Erzincan’da 2 bin 970 rakımlı Ergan Dağı Kış Turizm Merkezi’ne yerli ve yabancı turistlerin konaklama ihtiyacını karşılayacak 18 adet yamaç ev ile yeni bir sosyal tesis inşa edilecek.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan “Yamaç Evler ile Ergan Dağı Turizme Kazandırılıyor” güdümlü projesi kapsamında Ergan Dağı Kayak Merkezi’ne inşa edilmesi planlanan turizm altyapısı için Erzincan Valiliği ve KUDAKA arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Erzincan Valiliği’nde gerçekleşen imza törenine; Erzincan Valisi Mehmet Makas, KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, Erzincan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yaşar Felekoğlu ve ilgili kurum personeli katıldı.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUDAKA) koordinasyonunda hazırlanan ve Erzincan İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek proje kapsamında, Ergan Dağı Kış Turizm Merkezi’nde 18 adet yamaç ev inşa edilerek Ergan dağında yeni bir konaklama altyapısı oluşturulacaktır. Ayrıca proje kapsamında yapılacak günübirlik tesiste: idare yönetim merkezi, kafeterya, kayak malzemeleri kiralama yeri, telesiyej sandalye garajı alanları da inşa edilecektir.

Toplam bütçesi 10 Milyon TL olan projeye; KUDAKA güdümlü proje desteği kapsamında 7 Milyon TL ve Erzincan İl Özel İdaresi tarafından 3 Milyon TL destek sağlanacaktır.

Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte doğa sporları ve kış turizmi bakımından zengin bir potansiyele sahip olan Erzincan Ergan Dağı Kış Turizm Merkezi’nde turizm faaliyetleri zenginleştirilerek tesisin 12 ay boyunca hizmet sunma kabiliyeti artırılacaktır. Sonuç olarak hem dağdaki mevcut tesislerin kullanım süresi uzatılacak hem de Erzincan’ın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sağlanmış olacaktır.