Loading...

Erzurum Yöresel Ürünler

PATATES BORANİSİ

Hazırlanışı:
Kabukları soyulan ve yıkanmış olan patatesler bir tencerede tuzlu suda haşlanır. Ezilecek kıvama gelinceye kadar haşlanmış olan patatesler önce küp şeklinde doğranır ve sonra tekrar bıçakla daha ufak parçalara ayrılır. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve eritilmiş tereyağı gezdirilerek sıcak olarak servise sunulur.

SOĞAN DOLMASI

Hazırlanışı:
lk olarak kabukları soyulup doğranmış olan soğanlar yanlarından ortalarına kadar kesilir. Tencerede kaynamakta olan suya atılır. Soğanlar yaprakları ayrılacak düzeye gelinceye kadar kaynatılır. Bu sırada bir kap içerisinde kıyma üzerine pul biber, kara biber, kuru reyhan, yemeklik doğranmış 1 adet kuru soğan, yıkanmış pirinç (çiğ olarak), toz şeker, kuru üzüm katılarak malzemeler birbirleriyle iyice özdeşleşinceye kadar yoğrulur. Soğan yaprakları birbirlerinden ayrılacak duruma geldikten sonra tencereden alınır. Elle tutulacak sıcaklığa geldikten sonra yaprakları ayrılır. Soğanların cücükleri tencerenin dibine dizilir ve salçayla birlikte hafif kavrulur. Soğan yaprakları ise yoğrulmuş olan kıymaya sarılarak cücüklerin üzerine dizilir. Ilık su eklenir. Tencerenin kapağı kapatılır ve kısık ateşte suyu çekilinceye kadar (yaklaşık 20-25 dk.) pişirilir. 10 dk. kadar dinlenmeye bırakılır ve servise sunulur.

ŞALGAM ÇIRTMASI

Hazırlanışı:
Kabukları soyulup yıkanmış olan şalgamlar ince uzun olacak şekilde doğranır. Bir tencerede yumuşayıncaya kadar haşlanır. Şalgamların yumuşamasına yakın tereyağında kıyma kavrulur. Haşlanan şalgamlar karabiber ve tuz eklenerek kıyma ile birlikte kavrulur. 3-5 dk. kadar dinlenmesini bekledikten sonra servise sunulur.