Loading...

Turizm

İlimizde büyük depremlerin meydana gelmesi nedeni ile tarihi eserlerin çoğu harap olmuş, ayakta kalabilenler ise hasar görmüştür. Belli başlı taşınmaz kültür varlıkları; Altıntepe Urartu Kalesi, Çadırcı Hamamı, Nafız Paşa Hamamı, Taşçı Hamamı, Erzincan Kale Kapısı, Kemah Kalesi, Beyler Mezarlığı, Sultan Melik Türbesi, Gülabibey Camii, Tercan Mama Hatun Külliyesi, (Kervansarayı, Türbesi, Hamamı ve Ulu Camisi), Abrenk Kilisesi’nden oluşmaktadır. Yöresel özellik taşıyan dinlenme gezi yerleri bulunmakla beraber, turizm standartlarına uygun tesisler az sayıdadır. Halkın tabii özellikteki mesire yerlerine ilgisi giderek artmaktadır. Girlevik Şelalesi, Kaplıcalar, Ekşisu Mesire Alanı, Kemah Soğuk Sular, Refahiye Dumanlı Yaylası, Kemaliye Karanlık Kanyon, Kemaliye Taşyolu, Kemah Melikgazi Türbesi, Kemah Kalesi, Altıntepe Urartu Kalesi, Otlukbeli Gölü, Aygır Gölü, Terzibaba Türbesi, Esence Yedigöller ziyaret edilen yerlerin başındadır.

Kaya Tırmanışı ve Dağcılık, Dağ Bisikleti ve Trekking, Offroad, Buse Jump, Yamaç Paraşütü, Rafting, Su Kayağı, Kano, Cirit, Atlı Safari, Avcılık gibi doğa sporları turizm açısından ilimize özellik kazandırmıştır. İlin tanıtımına yönelik birçok festival ve spor yarışmaları düzenlenmektedir.

Ergan Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi: Bakanlar Kurulunun 08.02.2006 tarihli kararı ile Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmiştir.

Munzur Sıradağları’nın eteklerinde bulunan 3268 metre yüksekliğindeki turizm merkezinin toplam pist uzunluğu 2970 m. dir. Ergan Dağı Kış Sporları Turizm Merkezinde; 2 etaptan oluşan telesiyej sistemi kurulu olup, 2 ayrı teleski sistemi ve 1 gondol taşıma sistemi ile hizmet verilmektedir.

Konaklama Tesisleri

Erzincan İli Merkez ve ilçelerinde Bakanlık Belgeli 4 adet 4 yıldızlı, 5 adet 3 yıldızlı, 1 adet 2 yıldızlı, 1 adet butik otel ve 1 adet pansiyon olmak üzere toplam 12 adet Konaklama tesisi mevcut olup, tesislerin toplam oda sayısı 546, yatak kapasitesi ise 1.053’tür.

İlimiz 22 adedi il merkezinde, 10 adedi ilçelerimizde olmak üzere toplam 32 tane belediye belgeli konaklama tesisi bulunmakta olup, toplam oda sayıları 785 ve toplam yatak sayıları 1.545’dir.

İlimiz Merkezinde Şubeler ile birlikte 14 adet A grubu Seyahat Acentesi faaliyet göstermektedir.