Loading...

Cimin Üzümü

CİMİN ÜZÜMÜ NEDİR?

'Karaerik' olarak adlandırılan siyah üzüm çeşididir. Kuzeydoğu tarım bölgesinin tek standart sofralık üzüm çeşidi olan bu çeşit, yörede 'Cimin üzümü' olarak da tanınmaktadır. Cimin, Erzincan'ın Üzümlü ilçesinin eski adıdır. Üzüm çeşidi, bu sebeple ilçenin eski adıyla anılmaktadır.

CİMİN ÜZÜMÜ NEREDE YETİŞİR?

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde hasadı yapılan yörenin tescilli ürünlerinden Cimin üzümündeki rekolte üreticinin yüzünü güldürdü. İlçenin bağlarında 8 bin 650 dekar alanda yetiştirilen ve yılda yaklaşık 7 bin ton verim elde edilen Cimin üzümünün hasadı devam ediyor.

Kendine has eşsiz tadıyla sofralık olarak talep gören Cimin üzümü, şeker oranının düşük olması sebebiyle de özellikle diyabet hastalarınca tercih ediliyor.

Kentin tescilli ürünlerinden olan Cimin üzümü, dönem dönem bazı Avrupa ülkelerine de ihraç ediliyor. Bağlarda yoğun mesai yaparak salkım salkım üzümleri kasalara dolduran üreticiler, bu sezon kaliteli ve verimli ürün almanın sevincini yaşıyor.

CİMİN ÜZÜMÜ HAKKINDA BİLGİLER

Yörede tarihi bilinen 250 yıllık bağların bulunması ilçe bağcılığının bundan çok daha eski bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. Bölge ile anılan Karaerik üzüm çeşidi orta mevsimde olgunlaşan büyük salkım ve iri taneli, mor-siyah renkli, kalın kabuklu, sofralık bir çeşittir.

CİMİN ÜZÜMÜNÜN FAYDALARI

Özellikle son yıllarda antioksidant aktivitelerinin yüksek olması sebebiyle siyah üzümlere olan talebin artması, Karaerik üzüm çeşidinin de Pazar değerini arttırmıştır. Diğer üzüm çeşitlerine nazaran kuru maddesinin de düşük olması Karaerik üzüm çeşidinin özellikle diabet hastaları tarafından tercih edilme sebebidir.

Diğer taraftan bölgeye ait bilimsel veriler olmamasına rağmen, yöre insanında kalp krizi riskinin düşük olması Karaerik üzüm çeşidinin yoğun olarak tüketilmesine bağlanabilir kanısındayız. Nitekim siyah üzüm çeşitlerinde yüksek antioksidant madde içeriğinin kardiyovaskular sistem üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir.