Loading...

Erzincan Yöresel Ürünler

Coğrafi İşaretli Ürünlerimiz; Erzincan Bakır İmalat ve El İşlemeciliği Sanatı, Erzincan Tulum Peyniri, Cimin Üzümü, Refahiye Balı olup, ayrıca Sakı Elması, Kemah Tuzu, Erzincan Kuru Fasülyesi ve Erzincan Tava Leblebisi de ürün olarak yöresel özellik göstermektedir

Karakabak Dolması

Hazırlanışı

Kara kabak bir gece öncesinden karpuz şeklinde dilimlenerek sert kısımları yarım cl’lik kalınlıklarla kesilerek üzerine tuz dökülür ve bir tepsi içerisinde yumuşaması sağlanır. Sonraki gün kıyma, pirinç, rendelenmiş soğan, salça, rendelenmiş domates, kırmızı biber, karabiber, tuz ve sıvı yağ büyük bir kap içerisine konularak iyice karıştırılır. Bir gece öncesinden yumuşatılmış olan kara kabak dilimlerinin içerisine dolmalık malzemeler sarılarak bir tencereye dizilir. Daha sonra tencereye 2 çay bardağı su eklenerek tencere ocağa konulur. Kısık ateşte suyu çekene kadar pişirme işlemi devam eder. Pişen kara kabak dolmaları servis tabağına alınarak üzerine sarımsaklı yoğurt ve tavada kızdırılmış yağ dökülerek servis edilir.

Kemah Köftesi

Hazırlanışı


Soğanlar ince ince doğrandıktan sonra köfte için kullanılacak diğer malzemelerle birlikte geniş bir kaba konularak iyice karıştırılır. Hazırlanan köfte malzemesinden yumurta büyüklüğünde parçalar koparılarak avuç içi yardımıyla unlanmış düz bir zemin üzerinde parmak kalınlığında ve bir parmaktan daha uzun olacak şekilde köfteler elde edilir. Kızartma işlemine hazır olan köfteler kızdırılmış fındık yağında kızartılarak servis edilir. Not: Fındık yağı, köfteler daha yumuşak olsun diye tercih edilir.

Pestil Tatlısı

İçindekiler (8 kişilik)


- 2 temizlenmiş koyun ince bağırsağı
- 2 domates
- 2 yeşilbiber
- 1 soğan
- 1 kase bulgur
- 1 yemek kaşığı tuz
- 1 tatlı kaşığı kekik
- 1 tatlı kaşığı reyhan
- 1 tatlı kaşığı tozbiber
- 1 tatlı kaşığı pulbiber
- 1 su bardağı su

Hazırlanışı

Domates, soğan ve yeşil biber ince ince doğranır. Geniş bir leğen içerisinde doğramış olduğumuz sebzeler, bulgur, tuz, kekik, reyhan, toz biber, pul biber ve su iyice karıştırılır. Elde edilen bu iç malzeme bağırsağın bir ucu içine katlanarak bağırsağa doldurulur. İç malzeme bağırsağın içine doldurulmaya devam edildikçe bağırsağın içi dışına döner. Diğer bağırsakta aynı şekilde doldurulduktan sonra mikrobu kırılsın diye iri tuzla bir tepsi içerisinde iyice karıştırılır. Tuzlama işleminden sonra içi doldurulmuş bağırsaklar suyla yıkanarak tuzdan arındırılır. Daha sonra bu bağırsaklar bütün halde bir güvecin içine konularak üzerine 3 bardak su dökülür ve ateşin üzerinde 30 dk. kadar pişirilir. Son olarak suyu çeken güveç kızdırılmış tandıra indirilerek mumbar dolması kızarana kadar tandırda bekletilir. Güveç tandırdan çıkarıldıktan sonra bağırsaklar dilimlenerek servis tabaklarında sıcak olarak servis edilir.