Loading...

Erzincan

Erzincan bu gün 210 bin nüfusu ile bir Anadolu şehri olarak hayatını sürdürüyor. Şehir merkez nüfusu 90 bin 100.

Gümüşhane, Bayburt, Tunceli, Erzurum, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Sivas'a sınırı bulunan şehrin Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Tunceli ve Sivas'a doğrudan ana karayolu ile bağlantısı bulunmaktadır. 11.903 Km2 yüzölçümüne sahip Erzincan, karasal iklimin hakim olduğu bir il olmasına rağmen bölge illerine kıyasla ılıman bir havaya sahiptir. Bu sebeple bölgede narenciye hariç hemen hemen her türlü meyve yetişmekte olup, tarım gelirlerinin önemli bir kısmını meyvecilik oluşturmaktadır. 

Fırat nehrinin önemli bir kolu olan Karasu Nehri Tercan ve Erzincan ovalarının sulanmasında büyük katkıya sahiptir. Ayrıca Karasu'yu besleyen küçük dere ve çaylar bölgenin sulak bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Kurulan ve kurulması planlanan sulama maksatlı barajlar de buna katkı sağlamaktadır.

Erzincan havaalanı şehir merkezine sadece 7 km uzaklıktadır. Erzincan havaalanına ulaşım şehir içi taksiler ile sağlanmaktadır.

Erzincan’da el bakırcılığı, halı dokumacılığı çok meşhurdur.Aynı zamanda Erzincan’dan alışveriş yapacaklar için mutlaka çok lezzetli olan Erzincan’ın tulum peynirini ve tava leblebisini almalarını hatırlatmayı kendimize borç biliriz.

Gündüz Altıntepe şehir kalıntılarını ziyaret edebilir, şehirdeki Mamahatun kervansarayını, Kemah kalesini ve Terzi baba türbesini ziyaret edebilirsiniz. Girlevik şelalesinde dinlenip, şelalenin sesinde huzur bulup alabalık yiyebilirsiniz. Ekşisu mesire alanında kaynağından doğal maden suyu içebilirsiniz. Nehri üzerinde rafting yapabilir, su kayağı, yamaç paraşütü, dağcılık ve kampçılık yapabilir, kaplıcalara gidebilirsiniz.