Loading...

Bayburt Yöresel Ürünler

Bayburt Taşı,  Bayburt Ehramı, Lor Dolması, Tatlı Çorba, Bayburt Balı, Bayburt Ketesi ve Kavut Çorbası için coğrafi işaret başvuru yapılmıştır.

Bu ürünlerden Bayburt Balı, Bayburt Ehramı, Tatlı Çorba ve Lor Dolması coğrafi işaret almıştır, diğer ürünler için ise süreç devam etmektedir.

Ziron

Hazırlanışı:
Fırın tepsisine dizilmiş olan zironların üzerine kızdırılmış tereyağı gezdirilir ve bu şekilde fırına verilir. Hafif pembeleşinceye kadar fırında pişirilir. Bu esnada bir tencerede yemeklik doğranmış olan kuru soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulduktan sonra sırasıyla salça ve kıymaya tuz karabiber ve pul biber eklenerek kavurma işlemine devam edilir. Haşlanmış mercimekler eklenir ve kavrulur. Fırında çıkartılan zironlar yüksek derecedeki sıcaklıklarının gitmesi için bir süre bekletilir. Hazırlanmış olan sarımsaklı süzme yoğurt zironların üzerine sürülür. Onun üzerine ise kıymalı mercimek gezdirilerek sıcak olarak servise sunulur.
Sacda pişirilen yufkaların rulo haline getirilip kesilen parçaların fırında kızartılmış ve kurutulmuş haline “ziron” denir.

Süt Böreği

Hazırlanışı:
Ateşte eritilen tereyağı, 400 ml. su, yarım çay bardağı limon suyu, 1 adet yumurta, 250 gr. un derince bir kapta iyice özdeşleşinceye kadar elle yoğrularak hamur haline getirilir. Hamurdan ufak parçalar alınarak avuç içiyle yuvalanır ve oklavayla açılarak olabildiğince ince yufkalar elde edilir. Yufkalar yuvarlak bir tepsiye her üçer kat sonrasında aralarına fındık ve ceviz içi serpilerek dizilir. Bu şekilde 24-27 kat yapılır. Üçgen şeklinde dilimler halinde kesilir. Eritilen tereyağı üzerine gezdirilir. 20-25 dk. süresince 180 derecede fırında pişmeye bırakılır. Bu arada 1,5 lt süt ve 500 gr. şeker tencerede kaynatılarak şerbeti yapılır. Kaynayan şerbet ve pişen yufkalar bir süre soğumaya bırakılır. Soğutma işlemi sonrasında pişen yufkalar servis tabağına alınarak üzerine şerbet gezdirilmesi suretiyle servis edilir.

Tatlı (Kokoç) Çorbası

Hazırlanışı:
Kuru incir, kuru erik, kuru beyaz ve kara üzümler ile küp küp ufak parçalar halinde doğranmış olan kuru kayısılar derin bir tencerede suda kaynamaya bırakılır. Bu arada ayrı bir kapta kokoçun üzerine 500 ml. kadar sıcak su eklenerek yoğrulur ve böylece eritilir. Eritilen kokoçun suyu ve tanelerini ayırmak için süzgeçten geçirilir ve elde edilen su kaynamakta olan çorbaya eklenir. Hazırlanmış malzemelerin seviyesini hafif geçecek şekilde su eklenir (su ekleme gerekirse sonradan da yapılabilir). Kaynamaya yakın haşlanmış yarma ve kaynamaya geçtikten sonra ise toz şeker katılır. Bir süre daha kaynama işlemi devam ettikten sonra sulandırılmış olan un yavaş yavaş karıştırılarak tencereye dökülür. Yaklaşık 15 dk. un kokusu gidinceye kadar kısık ateşte pişirmeye devam edilir. Pişirme işleminden sonra çorba oda sıcaklığında dinlendirilerek sıcaklığını kaybetmeye bırakılır. Daha sonra buzdolabına konularak soğutulur. Soğuk olarak çorba kâselerinde üzerinde fındık ve ceviz içleriyle birlikte servis edilir.

Yüksek ateşte kaynatılan kuşburnu iyice kıvamını aldıktan sonra (marmelat kıvamında) ayrı bir derin kaba alınarak unla yoğrulur. Tekerlek şeklinde ince olarak unlanmış olan özel tahta plakalar üzerinde güneşte kurutulur. Bu işlemden sonra elde edilen kurutulmuşa kuşburnuna “kokoç” denir. Yaklaşık 3 kg kuşburnundan 750-1000 gr. ağırlığında bir adet kokoç elde edilir.